arama

10 Adımda Antalya Gezi Rehberi

Akdeniz'in incisi Antalya yerli ve yabancı turistlerin ilgisini her zaman çekmeyi başarıyor.  Türkiye'nin en kalabalık şehirlerinin başında gelen Antalya ılıman iklimi ile yılın 12 ayında kapılarınız turizme açıyor.
10 Adımda Antalya Gezi Rehberi
  • Beğen
    Loading...

Akdeniz’in incisi Antalya yerli ve yabancı turistlerin ilgisini her zaman çekmeyi başarıyor. Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinin başında gelen Antalya ılıman iklimi ile yılın 12 ayında kapılarınız turizme açıyor. Dünyanın cenneti olarak kabul edilen Antalya’da gezip görebileceğiniz yüzlerce muhteşem yer var. Editör ekiplerimiz Antalya gezisine çıkacaklar için Antalya ilinde mutlaka görülmesi gereken 10 noktayı tespit ettik. Antalya’nın en önemli 10 turizm merkezi şunlardır:

1- Manavgat Şelalesi: (MANAVGAT)

Manzarası olan eşsiz bir yerde resim çekilmek, restoranlarda lezzetli yemekler yemek, hediyelik eşya satın almak, harika bir doğa yürüyüşü yapmak, yazın sıcağından bunaldığınızda serinlemek isterseniz sizi Manavgat şelalesine bekleriz. Antalya ilinin Manavgat ilçesinde yer alan şelaleyi her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret eder. Şelalede bulunan seyir terasından şelalenin akışını izlemek ve bu anın fotoğrafını çekmek size büyük keyif verecektir.

2- Phaselis ve İdyros Antik Kenti (KEMER)

Antalya’nın batısında yer alan Kemer doğa harikası güzelliği ve tarihi dokusuyla akılınızı başınızdan alacak. Toros Dağlarının eteklerinde kalan kentte yer alan Olympos heyecan arayanlar için muhteşem bir yerdir. Burada teleferiğe binip dağın zirvesine ulaşabilir, yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Dağın zirvesindeki sisler size sanki bulutların üzerindeymiş gibi hissettirecek.

3- Side Antik Kenti (SİDE)

Side Antalya’nın mutlaka gezilmesi gereken ilçelerinden birisidir. Gezilecek yerlerini saymakla bitiremeyiz. Side’ye gittiyseniz Side Antik Kenti, Apollon Tapınağı ve Köprülü Kanyona mutlaka uğramalısınız. Doğal güzelliği ile hayranlık uyandıran Köprülü Kanyon’da harika fotoğraflar çekip anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Kanyonda rafting yaparak adrenalin dolu anlar yaşayabilirsiniz. Side plajlarında yüzmek size büyük keyif verecektir.

3- Kaleiçi (Antalya)

Antalya ilinin Muratpaşa ilçe sınırları içinde kalan tarihi Kaleiçi denize açılan sokakları, Osmanlı döneminden kalan evleri ile görkemli bir görünüme sahiptir. Kaleiçi bölgesini dolaşırken Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, Hadrian Kapısı ve Yivli Minare gibi kültürel mekanları da görebilirsiniz.

4- Düden Şelalesi (Antalya)

Kent merkezine 10 kilometre uzaklıkta yer alan şelale Dündenbaşı denilen yerden yüzeye çıkıp 2 kola ayrılır. Yukarı Düden bölümü zengin bitki örtüsü ile çevrilidir. Sessiz sakin ve cenneti andıran huzurlu ortamı ile Düden şelalesi aklınızı başınızdan alacak. Buradan bir an olsun ayrılmak istemeyeceksiniz. Şelalenin yukarı kolunda restoran, kafe, hediyelik eşya satan dükkânlar bulunur.

5-Kurşunlu Şelalesi (Antalya)

1986 yılında tabiat park kapsamına alınan Kurşunlu Şelalesi 2 kilometrelik vadi içinde yer alır. Yüksekliği 18 metreden akan 7 küçük şelaleden oluşur. Görsel olarak harika bir görünüme sahip olan şelalenin etrafında restoran, cafe, çocuk parkı bulunur. Fotoğraf tutkunuz varsa mutlaka buraya gelip buradan harika kareler yakalamalısınız.

6- Aspendos Antik Tiyatro (SERİK)

Antalya ilinin Serik ilçesine bağlı Belkıs köyü sınırları içinde yer alan Aspendos tiyatrosu MS 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Heybetli bir görünüme sahip olan tarihi yapı günümüzde kültür organizasyonlarına ev sahipliği yapıyor.  Rehberli bir tura katıldığınızda tiyatronun hikâyesini mutlaka dinlemelisiniz.

7- Köprülü Kanyon (MANAVGAT)

Dünyanın en ünlü rafting parkurunun yer aldığı Köprüçay’ın bulunduğu Köprülü Kanyon 1973 yılında milli park ilan edildi. Zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğine sahip olan bölge tarihsel değeri ile tatilcilerin en sık uğradığı mekânlardan birisi olmayı başardı.

8-Perge Antik Kenti (AKSU)

Su kenti olarak anılan Perge Antik Kenti il merkezine 18 kilometre uzaklıkta bulunan Aksu ilçesinde yer alır.  Tarih öncesi dönemde yerleşim yeri olarak kullanılan Karain, Öküzini gibi mağaraların bulunduğu antik kent, konumu nedeniyle önemini uzun süre korudu.  1946 yılında yapılan kazılarda kentin Tiyatro, Stadyum, Agora, Güney Hamamı, Sütunlu Cadde ve Helenistik Kapı gibi bölümleri gün yüzüne çıkarıldı.

9- Saklıkent Kayak Merkezi (Antalya)

Antalya il merkezine 1 saat uzaklıkta yer alan Saklıkent Kayak Merkezinde farklı özelliklere sahip eğlence ve konaklama tesisleri bulabilirsiniz.  Beydağlarına Kurulu kayak merkezinde pistler 2.000 ila 4.000 metre arasında yer alıyor.

10- Antalya Arkeolojik Müzesi (Antalya)

Antalya ilinin Konyaaltı bölgesinde yer alan müze 1922 yılında Süleyman Fikri Erten tarafından kurulmuştur. Kentin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu müzeye mutlaka uğramalısınız. Müzede farklı temalarla oluşturulmuş 5 bin eser sergilenir.