arama

10 Adımda İstanbul Gezi Rehberi

Dünya eğer 1 ülkeden ibaret olsaydı bu ülkenin başkenti İstanbul olurdu demiş ünlü bir bilgin. İstanbul’u görüp hayran kalmayan şair ve yazar tanımıyorum. İstanbul kendine aşık edip şiirler romanlar yazdıran şehir.
  • Beğen
    Loading...

Dünya eğer 1 ülkeden ibaret olsaydı bu ülkenin başkenti İstanbul olurdu demiş ünlü bir bilgin. İstanbul’u görüp hayran kalmayan şair ve yazar tanımıyorum. İstanbul kendine aşık edip şiirler romanlar yazdıran şehir. Her yıl milyonlarca turist İstanbul’a gelir. Gezilecek o kadar çok yer var ki şimdi size hangisini anlatayım. Her merkez birbirinden güzelken seçim yapmak gerçektende çok zordur. İstanbul ilinde görülmeye değer yüzlerce mekan içinde en popüler olan 10 mekanı sizler için özel olarak seçtik. İstanbul ilini İstanbul yapan 10 turistik mekanı şöyle sıralayabiliriz:

İstanbul Boğazı: Dünyanın en etkileyici boğazı İstanbul Boğazında güzel kent manzaraları görebilir, boğaz turlarına katılabilir, sahildeki teknelerde balık ekmek yiyebilir, denizin tuzlu ve iyotlu kokusunu içinize çekebilirsiniz.

Topkapı Sarayı: Sarayburnu’nda 700.000 metrekarelik alana inşa edilen saray 1460-1478 yılları arasında inşa edilmiş. 4 yüzyıl Osmanlı devleti yönetim merkezi olarak Topkapı Saray’ını kullandı. İç içe geçmiş 4 avludan oluşan saray, 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi haline geldi.  Yapının en görkemli bölümleri; Divan-ı Hümayun, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetler bölümüdür.

Ayasofya Müzesi: Müslüman ve Hıristiyanlar için büyük önem taşıyan Ayasofya Müzesi, mimari açıdan günümüzdeki şeklini 532-537 yılları arasında I. Jüstinyen tarafından inşa ettirdiği zaman almıştır. 1.000 yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali unvanını taşıyan yapı, İstanbul’un fethinden sonra İslami unsurlar eklenerek camiye dönüşmüştür. Ayasofya, Atatürk’ün isteği doğrultunda 1930-1935 arasında müze haline getirildi. Görkemli iç süslemeleri, mozaikleri ve zemin kattaki dilek sütuna sahip yapıyı mutlaka görmelisiniz. Ayasofya Müzesi’nin iç kısmını gezmek için 1 saatinizi ayırmalısınız.

Sultanahmet Cami: İç kısmını süsleyen 22.000 çininin rengi nedeniyle “Mavi Cami” olarak adlandırılan cami 1609-1616 yılları arasında 1. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya inşa ettirilmiştir.  İstanbul’un tek 6 minareli camisidir.

Kapalıçarşı: Tarihi Bizans İmparatorluğu’na dayanan çarşının genişletilmesi Fatih Sultan Mehmet döneminde başladı. Sandal ve Cevahir adlı iki büyük bedestenin birleşiminden oluşan pazar yerinin içerisinde uzanan sokaklarda binlerce dükkan yer alır. Bu sokakta yer alan dükkânlardan; lezzetli lokumlar, ustalıkla işlenmiş ahşap ürünler, ilgi çekici süslemeler ve şifa kaynağı bitki çayları satın alabilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı: İmparatorluğun son dönemlerine ışık tutan en önemli yapı hiç kuşkusuz Dolmabahçe Sarayı’dır. Saray Sultan Abdülmecid’in emriyle dönemin gözde mimarı Garabet Balyan tarafından 1856 yılında inşa edilmiştir.

Süleymaniye Cami: Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olan Süleymaniye Cami 1551-1557 yılları arasında inşa edildi. Medrese, hastane, sübyan mektebi, hamam, imarethane ve kütüphane gibi birçok bölümden oluşan Cami, Fatih’ten sonra Osmanlı’da inşa edilmiş en büyük 2. yapıdır. Bahçesinden Haliç, Topkapı Sarayı ve Boğaziçi’ni görebileceğiniz cami muhteşem bir manzaraya sahiptir. Caminin bahçesinde Kanuni ve eşi Hürrem Sultan‘a ait türbe bulunuyor.

Yerebatan Sarnıcı: 9.800 metrekarelik alanı kaplayan Yerebatan Sarnıcı, 532 yılında Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından yaptırılmıştır.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri: Arkeoloji, Eski Şark Eserleri ve Çinili Köşk bölümlerinden oluşan İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin temelleri 1869’da İmparatorluk Müzesi’nin kurulması ile atıldı. Afrika’dan Balkanlar’a, Orta Asya’dan Yakın Doğu’ya geniş bir coğrafyada değişik dönemlerde kurulan pek çok medeniyet hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Galata Kulesi: 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa edilen Galata Kulesi geçirdiği felaketlerden sonra değişik dönemlerde köklü bir şekilde revizyon edildi. Bugünkü şekli 2. Mahmut zamanında verildi.