arama

10 Adımda İzmir Gezi Rehberi

Hem gözünüze hem de ruhunuza hitap edecek bir tatil mekanı arıyorsanız bu yerin adı olsa olsa İzmir olur. İzmir’e tatile gelip de bu şehre hayran kalmamak elde değil.
  • Beğen
    Loading...

Hem gözünüze hem de ruhunuza hitap edecek bir tatil mekanı arıyorsanız bu yerin adı olsa olsa İzmir olur. İzmir’e tatile gelip de bu şehre hayran kalmamak elde değil. İzmir öyle bir iki güne sığdırılacak bir tatil merkezi değildir. Kısa süreli tatile gelenler de tatili kısa tuttukları için bölgeden içi burkuk ayrılmıştır. En kısa zamanda bölgeyi derinlemesine geleceğim diyerek bölgeye veda etmişlerdir. İzmir’de gezebileceğiniz sayısız yerlerden en popüler 10 merkezi sizler için bir araya getirdik. İzmir iline geldiyseniz uğramanız gereken 10 durak şunlardır:

Konak Meydanı: Turistlerin birçoğunun toplandığı Konak Meydanı çok canlı bir nüfus yoğunluğuna sahiptir. Bölge halkı buluşmak için hep Konak Meydanı’nı seçerler. Sahil boyunca uzanan kordon boyu, Konak Yalı Cami, Kemeraltı çarşısı, İzmir Resim ve Heykel Müzesi, Basmane Tren Garı, İzmir Atatürk Evi ve İzmir Konak’ta yer alır. Akşam gün batımını kordon boyunca yürüyerek geçirip, Konak Vapur iskelesine binerek Karşıyaka’yı turlamak size büyük keyif verecektir.

Saat Kulesi: İzmir denilince Saat Kulesi, saat kulesi denilince akla İzmir gelir. Bu kule aynı zamanda şehre gelen şehri bilmeyen kişilerin buluşma noktası kabul edilir. 1901 yılında Padişah Abdülhamit’in tahta çıkmasının 25. yılının şerefine Sadrazam Mehmet Sait Paşa tarafından yaptırılmıştır Tarihi yapı Fransız mimarlar tarafından yapılmıştır. Taş işçiliğinin ince detaylarını saat kulesinde görebilirsiniz. Kuledeki saat ise Almanya’dan hediye olarak gelmiştir.

Konak Yalı Cami: Konak Meydanı ile özdeşleşen bir yapıdır. Yalı Cami, Konak Yalı ya da İzmir konak cami olarak anılır. Konak Yalı Caminin kim tarafından yapıldığı bilinmezken 1700’lü yıllara ait olduğu söyleniyor. Konak Yalı Cami, Saat kulesinin hemen yakınında bulunmaktadır.

Konak İskelesi: İzmir Karşıyaka’ya giden Vapurların yolcu aldığı bu iskeleyi mutlaka görmelisiniz. Vapurun gelmesini beklerken iskele yakınlarında yer alan mağazalarda dolaşabilirsiniz.

Tarihi Asansör: 1907 yılında Yahudi işadamı Nesai Levi Bayraklı tarafından yaptırılmıştır. 55 metre yükseklikte bulunan Halil Rıfat Paşa Caddesine çıkmayı kolay hale getirmek için yapıldı.  Normalde 155 basamak çıkılarak ulaşılmaya çalışılan bu caddeye asansörle kısa zamanda çıkabilirsiniz. Tarihi asansörle çıkış yaparken deniz manzarasını seyredebilirsiniz.

Enternasyonal Fuarı: İzmir Fuarı, yerli ve yabancı pek çok sanatçının konser verdiği bir yerdir. Fuar sonrası eğlenmek için Fuar çevresinde yer alan Lunaparkı ziyaret edebilirsiniz.

Radyo ve Demokrasi Müzesi: İzmir Fuarına gelip Radyo ve Demokrasi Müzesine gitmediyseniz ayıp etmişsiniz. Basmane içerisinde bulunan bu müze Pazar ve Pazartesi dışında sabah 9 akşam 17 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir. Müzede çok fazla miktarda radyo türü görebilirsiniz. Radyonun geçirmiş olduğu evrimleri görebileceğiniz müzede 70’li 80’li 90’lı yıllara ait taş plakları da inceleyebilirsiniz.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı: İzmir’in Konak meydanında yer alan tarihi bir çarşı olan Tarihi Kemeraltı çarşısı her dönem kalabalık bir yerdir. Kıyafet satın almak, sevdiklerinize hediyelik eşya götürmek için bu çarşıyı mutlaka gezmelisiniz. Orijinal ve özgün hediyelik eşyalar bulacaksınız.

Kızlarağası Hanı: Çay ve kahve keyfi yapmak için Kemeraltı çarşısının içinde yer alan Kızlarağası Hanı insanların en önemli dinlenme noktasıdır. Kahvenizi yudumlarken hediyelik eşya dükkânlarından sevdiklerinize hediye almayı ihmal etmeyin.

Dario Moreno Sokağı: İzmir’in tarihi asansör binasına giderken Dario Moreno sokağından geçersiniz. Dar bir sokak olan Dario Moreno, 1921 yılında İzmir’de doğan Musevi asıllı ünlü gitarist Dario Moreno isminden gelir.