arama

10 Adımda Muğla Gezi Rehberi

Tatil denilince akla ilk olarak gelen yerler Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça olmuştur. Bu muhteşem yerlerin ortak özelliği Muğla il sınırları içinde yer almasıdır.
10 Adımda Muğla Gezi Rehberi
  • Beğen
    Loading...

Tatil denilince akla ilk olarak gelen yerler Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça olmuştur. Bu muhteşem yerlerin ortak özelliği Muğla il sınırları içinde yer almasıdır. Güneş ve kumsalın tadını çıkarmak istiyorsanız tatil rotanızı Muğla’ya çevirmelisiniz. Tarihi ve turistik yerleri ile Muğla her turizm sezonunda tatilseverlerin en gözde tatil beldesi olmuştur. Muğla’da gezebileceğiniz onlarca güzel mekan içinden size en popüler olan 10 tanesini seçtik. Muğla gezisine çıktıysanız bu 10 yere uğramadan tatilinizi sonlandırmayın sonra üzülürsünüz.

1-Ölüdeniz (Fethiye-Muğla): Muğla ilinin Fethiye ilçesinde yer alan ölüdeniz 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Denizin sakin ve dalgasız olmasından dolayı Ölüdeniz adını almıştır. Ölüdeniz’e gelip de buraya hayran kalmamak elde değil. Gelenlerin mutlaka bir daha buraya gelmek için can attığı Ölüdeniz Muğla ilinin en çok turist ağırlayan turizm noktasıdır.

2- Sedir Adası ( Ula-Muğla): Muğla ilinin Ula ilçesinde yer alan ada görülmeye değer eşsiz bir güzelliğe sahip. Sedir adası bölgede Cleopatra Adası olarak anılır. Adını da Cleopatra efsanesinden almıştır. Bu eşsiz yer Muğla gezi listenizde mutlaka yer almalıdır.

3- Saklıkent Kanyonu (Muğla): Kalkerli bir araziye sahip olan Saklıkent Kalyon içinde şiddetli akan bir su bulunur. Karşıya geçmek için mutlaka köprüden geçmelisiniz. Tam bir doğa harikası olan bu kanyonda çok hoş dakikalar geçirebilir, doğa ile iç içe olabilir, üzerinizdeki bütün negatif enerjileri atabilir, yazın sıcağında burada serinleyebilirsiniz.

4- İztuzu Plajı (Muğla): Tatlı su ile deniz suyunun bir arada olduğu ender plajlardan birisidir. Caretta caretta kaplumbağaların bulunduğu plaja halk arasında kaplumbağa plajı da denilir. Plaj etrafında kaplumbağaları tedavi etmek için bir merkez bulunur. Plaj genelde çok sakin olup çok fazla turist buraya uğramaz. Çok fazla turistin gelmeme sebebi bölgenin henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş olmasıdır.

5- Aktur Tatil Köyü (Marmaris-Muğla):  Marmaris’ten Datça’ya giderken sol tarafta kalan tatil köyü sakin ve şirin bir yerde yer alır. Kamp alanı, özgün evleri, restoranı ve iki koy bulunan tatil köyü, tatilden huzur ve konfor bekleyenlere hitap ediyor.  Kır kahvesi, tiyatro ve pazar alanı bulunan köyde herkes birbirini tanıyor. Sıcak ve samimi insanların yaşadığı bu semtte hoş bir tatil geçirebilirsiniz.

6-Kabak Koyu (Fethiye-Muğla): Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan koy masmavi harika denizi ile tatilseverlere rüya gibi bir tatil imkanı sunuyor. Bölgede herhangi bir otel yok. Çadırınızı alıp gidebilirsiniz. Bölgede 3 tane kamp bulunur. Doğanın sesini dinlemek ve doğa ile baş başa kalmak isteyenler için çok ideal bir yerdir.

7- Bodrum Kalesi (Bodrum-Muğla): Kale Bodrumun simgesi haline gelmiştir. Sualtı müzesi olarak kullanılan kale 1406 yılında şövalyeler tarafından yapılmıştır. Kalenin içerisinde farklı ülkelerin isimlerini almış olan kuleler bulunur.

8- Köyceğiz Gölü (Köyceğiz-Muğla): Köyceğiz gölü adını Muğla’nın İlçesi Köyceğiz’den alır. Gölü gezebilir, göl kenarında yer alan Kaunos kentini görebilirsiniz.

9- Yuvarlakçay (Muğla):  Yazın sıcaklarında bunalanlar için adeta bir saklı cennettir. Buz gibi akan suların etrafında keyifli piknikler yapabilirsiniz.

10- Kelebekler Vadisi (Muğla):  Deniz yolu ile ulaşım sağlanan Kelebekler vadisinde sayısız kelebeklerin uçtuğunu görmek sizi son derece mutlu edecek. Birinci derece sit alanı ilan edilen bu bölgede her türlü yapılaşma yasak edilmiştir. Kelebekler vadisi özellikle fotoğraf tutkunları için çok ideal bir tatil merkezidir.