arama

Akdeniz Bölgesi’nde Görülmesi Gereken 10 Yer

Akdeniz bölgesi ülkemizin 7 coğrafi bölgelerinden birisi olup ülkemizin güneyinde yer alır. Bölge ismini denizden almıştır.
 • Beğen
  Loading...

Akdeniz bölgesi ülkemizin 7 coğrafi bölgelerinden birisi olup ülkemizin güneyinde yer alır. Bölge ismini denizden almıştır. Akdeniz sahilleri yazın önemli turizm merkezine dönüşür. Akdeniz bölgesinde; Burdur, Isparta, Antalya, Mersin, Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay şehirleri bulunur. Akdeniz gezi rehberinde sizler için Akdeniz bölgesinin en güzel yerlerini belirledik. Yazın Akdeniz bölgesindeyseniz mutlaka uğramanız gereken yerler şunlardır:

1-Side Antik Kenti-Antalya: Side Antik Kenti tarihi M.Ö 7.yy dayanır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan bölgenin ismi nar anlamına gelir. Denizle iç içe olan bölge, tarihi ve coğrafyası ile görenleri kendisine hayran bırakıyor.

2-Manavgat Şelalesi-Antalya:  Manavgat çayı üzerinde bulunan şelalenin harika bir görüntüsü var. Antalya ilinin Manavgat ilçesinde yer alan şelale ihtişamlı görüntüsü ve yemyeşil çevresi ile size büyülü dünyaların kapısını açıyor. Şelale çevresinde resimler çekebilir, şelale manzaralı piknik alanlarda piknik yapabilirsiniz, şelaleye karşı oturup buradaki kafelerde sıcacık çayınızı yudumlayabilirsiniz. Keyifli zamanlar geçirebileceğiniz Manavgat Şelalesi gezi listenizde mutlaka ekleyin.

3-Eğirdir Gölü-Isparta: Eğridir gölü Isparta’nın Eğridir ilçesinde yer alır. Ülkemizin 4. büyük tatlı su gölü olan Eğridir Gölü 50 metre uzunluğa, 14 metre derinliğe sahiptir. Göl’ün içinde Can Adası ve Yeşil Ada bulunur. Gölün çevresinde su sporları, balık avcılığı, rüzgar sörfü, yamaç paraşütü, kuş gözlemciliği, yüzme ve trekking yapabilirsiniz. Göl kıyısında yüzme ve su sporları yapabileceğiniz plajlar yer alır.

4-Lavanta Vadisi-Isparta: Lavanta Vadisi Isparta ilinin Keçiborlu ilçesinde yer alır. Ülkemizin Lavanta üretilen ender yerlerinden birisidir. Sessiz, sakin ve huzurlu bir ortam arıyorsanız bu vadi tam size göre bir yerdir. Güzel resimler çekilebilir, sessizlik içinde kendinizi bulabilirsiniz.

5-Kız Kalesi (Deniz Kalesi)-Mersin: Mersin ilinin Erdemli ilçe merkezine 2 kilometre uzaklıkta yer alır. Kız kalesi küçük bir adacık üzerinde yer alır. Kaleye kıyıdan balıkçı motorları ile ulaşılır. Kale 1448 yılında Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından onarılmıştır. 8 burca sahip olan kale Mersin’in en önemli tarihi yapılarından birisidir. Kız kalesi önünde yer alan plaj mavi bayrak ödülünü almış bir plaj olup ülkemizin en temiz ve güzel plajlarından birisidir.

6- Anamur Kalesi- Mersin: Anamur ilçe merkezine 8 kilometre uzakta yer alan kale Bozdoğan köyü sınırları içinde kalır. Antik kalıntılar üzerine inşa edilen kalenin kim tarafından yapıldığı bilinmiyor. 14. yüzyılda Karamanoğulları tarafından onarım gören kale o günden bugüne Mamura ismi ile anılır.  Kalenin güney kısmında sahil kenarında beş kule, fener kulesi, iç avluda yedi burç, çeşme, depolar, su sarnıçları ve bazı yapıların kalıntıları bulunur. Sahil kenarında yer alan tarihin ve doğanın buluştuğu muhteşem bir güzelliğe sahip Mamure Kalesini mutlaka görmelisiniz.

7-Merkez Park-Adana: Adana’nın Seyhan ilçesinde Sabancı Merkez Camisinin güneyinde yer alır. 33 Hektarlık park Seyhan Nehrinin iki yakasına kurulmuştur. 2004 yılında hizmete açılan paktta çok sayıda ağaç ve bitki türü bulunur. Parkın içinde çocuk oyun alanları, 12 havuz, paten pisti, dinlenme terasları, bisiklet ve koşu parkurları bulunur.

8-Saint Pierre kilisesi-Hatay: Hatay ilçe merkezine 2 kilometre uzakta yer alan kilisenin tarihi MS 29-40 yıllarına dayanır. Hz İsa’nın Havarilerinden birisi olan Saint Pierre buraya gelip, mağarayı kilise olarak inşa edip, halka burada dini anlatmaya başlamıştır. Bu nedenle bu mağara Hıristiyanların ilk kilisesi kabul edilir. Hıristiyanların dini yaymak için kullandığı ilk mekândır. Kilise de kutsal kabul edilen su bulunur. 1983 yıllında papa 6. Paul burayı Hrisyanların hac yeri ilan etti.  Bu nedenle her yıl 29 Haziranda Katolikler burada ayin yapar.

9-Salda Gölü-Burdur: Selda Gölü Burdur İlinin Yeşilova ilçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta yer alır. 44 kilometre uzunluğa, 180 metre derinliğe sahip göl ülkemizin en derin göllerinden birisidir. Suyu tatlı olduğu için bu gölde sazan balıkları yetişir. Göl üzerinde yer alan 7 ada, yazın suyun çekilmesi ile birlikte muhteşem bir doğal güzellik oluşturuyor. Göl içinde bulunan magnezyum, soda ve kil, bazı cilt hastalıklarına iyi gelir. Masmavi gölünün çevresinde çeşitli kampingler ve plajlar yer alır.

10-Ekinözü İçmeleri-Kahramanmaraş: Kahramanmaraş ilinin Ekinözü ilçesinde yer alan içmeler, yukarı içme, aşağı içme ve orta içme olmak üzere 3 bölüme ayrılır. İçme suları; böbrek hastalıkları, mide rahatsızlıkları ve böbrek rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir.

 

 • Avatar
  Berk Girgili
  5 ay önce

  Buraya yerleşmeyi her zaman hayal ediyorum, kültürlü insanları, lezzetli yemekleri, sakin akşamları say say bitmez. Umarım bir gün sevdiğim kadınla evlendikten sonra buraya yerleşebiliriz.

  7
  yorum beğen