arama

Ege Bölgesinde Gezilecek 10 Yer

Temiz koylar, antik tarihin izleri, balıkların en lezzetlisi, kumsalın en güzeli Ege bölgesinde yer alır. Turizm denilince akla ilk gelen bölgemiz Ege bölgesidir.
  • Beğen
    Loading...

Temiz koylar, antik tarihin izleri, balıkların en lezzetlisi, kumsalın en güzeli Ege bölgesinde yer alır. Turizm denilince akla ilk gelen bölgemiz Ege bölgesidir. Masmavi denizi, dalga sesleri, neşeli ezgiler, lezzetli yemekler, keşfedilmeyi bekleyen koylar, geçmişin derin izleri Ege bölgesinde sizi bekliyor. Ege bölgesinde gezip göreceğiniz yüzlerce yer sayabiliriz. Sizler için bu yerlerden en popüler 10 yeri seçtik. Yerli ve yabancıların akın ettiği bu 10 yer Ege bölgesi tatili yapanların mutlaka listesinde yer almalıdır.

EFES ANTİK KENTİ (İzmir): İzmir ilinin Selçuk ilçesinde yer alan antik kentin tarihi İ.Ö 5000’li yıllara dayanır. Selçuk bölgesinde yer alan Şirince köyü ise kıyametin kopmayacağı yer olarak anılmıştır. Dünyanın 7 harikasından birisi olarak kabul edilen Artemis Tapınağı İzmir Efes’te yer alır. Efes bölgesinde Helenistik ve Roma medeniyetlerinin izlerini görebilirsiniz. Antik Tiyatro, Celcius Kütüphanesi, Yamaç Evleri ve Odeon Tapınağı bölgede ziyaret edilmesi gereken mekânlardır.

BAFA GÖLÜ (Muğla): Helenistik dönemden kalma surlar arasında eşsiz bir doğa yürüyüşü yapabileceğiniz Bafa Gölü üzerindeki adalarda manastır kalıntıları yer alır. Her adımda tarihten izler bulacağınız yerde terk edilmiş bir okul bahçesinde Herakleia Agorasına rastlayabilirsiniz.

AFRODİSİAS ANTİK KENTİ (Aydın): Güzelliğini ve ihtişamını isminin anıldığı Afrodit’ten alan tarihi kent Ege bölgesinin en güzide mekânlarından birisidir.

BERGAMA ANTİK KENTİ (İzmir): Adını tarihin kahraman ismi Pergamon’dan alan Bergama Antik Kentin kapısında “Tanrılar adına, ölüm buraya giremez” yazıyor. Dünyanın en dik amfi tiyatrosu burada yer alır. 200 bin rulo kitabın korunduğu Bergama Müzesi dönemin bilim ve araştırma yönünden zengin olan tarihini yansıtır.

SEFERİHİSAR (İzmir): Türkiye’nin ilk yavaş şehri yani “cittaslow” kenti unvanını alan Seferihisar Ege bölgesinin popüler turistik yerlerinden birisidir. Beyaz ve mavinin en güzel tonlarını Seferihisar sokaklarında görebilirsiniz. Ortaçağ’dan günümüze kadar ulaşan kalesi ile yerli ve yabancı turistlerin en uğrak noktalarından biridir. Akkum plajına ev sahipliği yapan bölgeye Sığacık’tan kalkan teknelerle eşsiz koyları ziyaret edebilirsiniz.

KULA (Manisa): yüzyıl Osmanlı mimarisini yansıtan evleri ile meşhur olan Kula bölgede en büyük tektonik çukurlardan biri olan Gediz oluğu burada yer alır.  Yanardağın yamacına kurulan Çakallar Köyü, yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait ayak izi buluntularını görebilirsiniz.

BODRUM KALESİ (Muğla): Hikâyesi ile hayranlık uyandıran Bodrum Kalesi Saint Jean Şövalyeleri’nin 15. yüzyılda inşa etmiştir. Bodrum Kalesi bugün ilçede Su Altı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veriyor. Çağdaş müzeciliğin en güzel örneklerinden biri olan müzede, Doğu Roma İmparatorluğuna ait buluntuları, Karyalı Prenses Salonu’nu, Cam Gemisini, Sikke ve Mücevherat Salonunu görebilirsiniz.

ÖLÜDENİZ (Muğla): Muğla ilinin Fethiye ilçesinde yer alan Ölüdeniz keşfedilmeyi bekleyen bir cennettir. Ölüdeniz, denizi, koyları ve kumsallarıyla yaz turizminin en popüler yerlerinden biridir. Dünyanın en uzun ve en güzel yürüyüş yollarından birisi olan Kelebekler Vadisi ise kelebek türleri arasında geçen yürüyüşlere, yamaç paraşütüne ve kamp aktivitelerine kucak açıyor.

KURŞUNLU KAPLICASI (Manisa): Tarihi bir mekanda gezmek, sağlık bulmak ve doğa ile iç içe olmak istiyorsanız Kurşunlu Kaplıcası’na gitmelisiniz. Manisa ilinin Salihli ilçesine 5 kilometre uzaklıkta yer alan Kaplıca hayallerinizi gerçekleştirmek için çok iyi bir yerdir. Tatil yaparken kendinizi yenilemek, şifa bulmak için mutlaka bu kaplıcaya gelmelisiniz. Eklem ağrıları, cilt güzelliği, solunum yollarını rahatlatma gibi birçok sağlık sorununa şifa olan kaplıcayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

CUNDA ADASI (Balıkesir): Arnavut kaldırımıyla döşeli sokaklarda, egzotik bir tatil geçirmek için Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yer alan Cunda adasına gelmelisiniz. Muhteşem doğası ve deniziyle Cunda’nın Sokak aralarında, birbirinden enfes lezzetlerin kokusu yükselir. Sakızlı dondurması, reçelleri ve lezzetli Papalina balığıyla ünlü olan ada Rum mimarisinin izlerini taşıyor. Taksiyarhis Kilisesi, Ayışığı Manastırı ve nostaljik sokaklarıyla Ege ruhunu ziyaretçilerine hissettiriyor.