arama

Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ülkemizin 7 bölgesinden biridir. Güneydoğu Toroslar’ından Suriye sınırına kadar yer kaplar.
  • Beğen
    Loading...

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ülkemizin 7 bölgesinden biridir. Güneydoğu Toroslar’ından Suriye sınırına kadar yer kaplar.  Güneydoğu Anadolu Bölgesinde;  Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illeri yer alır. Bölgede birçok ova, plato, dağ, akarsu, şelale, tarihi yapı ve doğal güzellikler bulunur. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görülmeye değer 10 mekanı sizler için özel olarak araştırdık. Bölgede gezilmeye değer 10 nokta şunlardır:

1-Balıklı Göl (ŞANLIURFA): Balıklı Göl Urfa ilinin en önemli inanç turizm merkezidir. Hz İbrahim’in ateşe atıldığı ve ateşin su, odunların balık olduğu mekândır. Gölde yer alan balıklar kutsal kabul edilir. Bu yüzden avlanması ve yenmesi yasaktır. Balıklıgöl çevresinde gezip balıklara yem atabilirsiniz. Bölge halkı yazın sıcağında bu bölgeye serinlemek için gelir.

2-Zeugma Antik Kenti ve Müzesi (GAZİANTEP): Antep ilinde yer alan antik kentte yapılan kazılardan elde edilen mozaikler sergilenir. Dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak kabul edilen müzenin en önemli yapısı Çingene Kız Mozaiğidir. 2011 yılında hizmete açılan müze 13 renk armonisinden oluşur. Müze pazartesi günü hariç haftanın 6 günü hizmete açıktır. Müze kart ile müzeyi ücretsiz gezebilirsiniz.

3- Hasankeyf Kalesi (BATMAN): Fırat nehri kıyısına inşa edilen Hasankeyf Kalesi nehirden 200 metre yükseklikte yer alır. Roma dönemine ait olan kale Sasanilerden korunmak için yapılmıştır. Roma’dan sonra birçok medeniyet kaleyi kullanmıştır.

4- Diyarbakır Surları (DİYARBAKIR): Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yer alan yapı Dünya Kültür Miras listesine aday bir yapıdır. Çin Seddinden sonra dünyanın en uzun suru olarak kabul edilir. Kabartma ve süslemelerle dolu kale üzerinde birçok medeniyetin izini görebilirsiniz.  Surlar 5 kilometre uzunlukta ve 12 metre yüksekliktedir.

5- Nemrut Dağı Milli Parkı ( ADIYAMAN): Adıyaman ilinin Kahta ilçesinde yer alan Nemrut Dağı dünyanın 8. harikası olarak bilinir. Gelirken rahat kıyafet ve ayakkabı getirin. Akşamüstü ziyaret edecekseniz kalın kıyafetler giymelisiniz. İlçeden Nemrut Dağı turlarına katılabilirsiniz. Nemrut Milli Parkı ücretli olup ücreti 13 liradır. Uzun ve engebeli bir yoldan geçerek dağa çıkarsınız. Yaşlılar, engelliler ve kalp rahatsızlığı olanlar ücret karşılığında binek hayvanlarla bölgeyi gezebilirler. Parka çıktığınızda karşınıza birçok heykel ve kalıntı çıkar. Aslan heykeli gücü sembolize ederken kartal heykeli her yerde gözü var anlamındadır. Nemrut Dağında güneşin doğuşunu ve batışını seyretmek insana çok ayrı bir duygu katar.

6-Malabadi Köprüsü (BATMAN): Diyarbakır-Batman yolu üzerinde bulunan köprü il merkezine 7 kilometre uzaklıkta yer alır. 1147 yılında Artuklular tarafından yapılan köprü günümüzde ulaşım amaçlı kullanılmıyor. Köprü üzerinde nişlerin içerisinde insan, hayvan ve güneş motifi bulunuyor.

7-Deyrulzafaran Manastırı (MARDİN): Mardin ilinin Artuklu ilçesine 5 kilometre uzaklıkta yer alan manastır 640 yıl boyunca Süryani Ortodokslarına hizmet etmiştir. Yapı bugünkü yapısına 18. yüzyılda kavuşmuştur. Manastırın etrafında yetişen zafaran (safran) bitkisinden dolayı bu adı almıştır. Manastır dini eğitim merkezi olarak kullanıldı. 1876 yılında İngilizler tarafından satın alınıp matbaa binası olarak kullanıldı. Günümüzde Süryaniler için önemli bir inanç merkezi olarak kabul ediliyor.

8-Halfeti (ŞANLIURFA): Şanlıurfa iline bağlı Halfeti ilçesi Eski Halfeti ve Yeni Halfeti olmak üzere 2 kısımdan oluşur. Eski Halfeti saklı kent, kayıp kent, eski kent isimleri ile anılır. Birecik barajının yıkılmasıyla birlikte şehir sular altında kalır. Bu nedenle şehrin 15 kilometre ilerisine Yeni Halfeti kuruldu. Halfeti Şanlıurfa ilimize bağlı bir ilçedir.

9-On Gözlü Köprü (DİYARBAKIR): Diyarbakır ilinin Sur ilçesinde bulunan köprü Dicle, Mervani, Silvan ve On Gözlü Köprü olarak anılır. Köprü Mervaniler tarafından inşa edilmiştir.

10-Veysel Karan-i Türbesi (SİİRT): Siirt ilinin Baykan ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan türbe bölgenin önemli ziyaret merkezlerinden birisidir. Cas denilen harçla inşa edilip üstü kubbe ile kapanmıştır. 1967 yılında yıktırılıp yenisi yapılmıştır. Her yıl mayıs ayının 2. haftasında burada Veysel Karani’yi anla etkinlikleri yapılır.