arama

İç Anadolu Bölgesinde Gezilmesi Gereken 10 Yer

İç Anadolu Bölgesi 7 coğrafi bölgemizden biridir. İç Anadolu bölgesinde Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Aksaray, Nevşehir, Yozgat, Kayseri, Sivas, Niğde ve Karaman illeri yer alır.
  • Beğen
    Loading...

İç Anadolu Bölgesi 7 coğrafi bölgemizden biridir. İç Anadolu bölgesinde;

Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Aksaray, Nevşehir, Yozgat, Kayseri, Sivas, Niğde ve Karaman illeri yer alır. İç Anadolu bölgesinde gezilmeye değer 10 noktayı sizler için özel olarak araştırdık. İç Anadolu bölgesinde gezilmeye değer 10 merkez şunlardır:

1) Anıtkabir (ANKARA)

Ankara ilinin Çankaya semtinde bulunan Anıtkabir ülkemizin kurucusu Atatürk’ün anıt mezarıdır. Her Türk evladı Anıtkabir’i mutlaka görmesi gerekir. Tarihin derin izlerini taşıyan Anıtkabir ziyareti ile geçmişe bir yolculuk yaparsınız. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist Anıtkabir’i ziyaret eder.

2) Harikalar Diyarı (ANKARA)

Ankara ilinin Sincan semtinde yer alan Harikalar Diyarı Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılmış büyük bir parktır. Harikalar Diyarı Parkında; spor alanları, piknik alanları, kültürel alanlar, yeşil alanlar, nikah salonu ve masal adası gibi alanlar bulunur.

3) Kapadokya Balon Gezisi (NEVŞEHİR)

Peribacalar diyarı Kapadokya Nevşehir il sınırları içinde yer alan önemli bir turizm merkezidir. Doğa harikası bu bölgenin her köşesinde muhteşem resimler çekilebilir, rüya gibi bir balon turuna katılabilirsiniz. Rehber eşliğinde 45 dakika süren balon turları ile tüm bölgeyi yukarıdan kuşbakışı izleyebilirsiniz.

4) Gümüşler Manastırı (NEVŞEHİR)

Niğde ilinin Gümüşler kasabasında yer alan manastır il merkezine 9 kilometre uzaklıktadır. Kaya içine oyulan manastır Bizans dönemine ait izler taşır. 1973 yılında koruma altına alınan bu harika yapıyı mutlaka görmelisiniz.

5) Mevlana Türbesi (KONYA)

Konya ilinin Karatay ilçesinde yer alan Mevlana Türbesi Konya’nın en popüler turizm merkezidir. Hoşgörüsü ile dünyaya nam salan Mevlana’nın türbesi her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilir. Türbe içinde Mevlana ve ailesine ait mezarlar bulunur. Türbenin hemen yanında Mevlana Müzesi yer alır. Müze içinde Selçuklu dönemine ait el yazması Kuran Kerim ve dervişlerin hayatını anlatan heykeller bulunur. Huzur veren Mevlana Türbesi’ni mutlaka ziyaret edin.

6) Meke Gölü (KONYA)

Konya ilinin Karapınar ilçesinde yer alan Meke gölü volkanik bir krater gölüdür. Meke gölü yağmur suları ve yer altı suları ile beslenir. Göl içinde bulunan adalar nazar boncuğunu andırır. Doğal sit alanı olarak ilan edilip koruma altına alınan Göl’de birçok kuş türünü görebilirsiniz.

7) Ihlara Vadisi (AKSARAY)

Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesinde yer alan vadi Hasandağı volkanından püskürtülen lavların etkisi ile oluşmuştur. Bölgede birçok kilise ve manastır görebilirsiniz.

8) Balmumu Heykeller Müzesi (ESKİŞEHİR)

Dünyanın birçok ülkesinde bulunan Madam Tussaud Müzesinin Ülkemizdeki ilk ve tek örneğidir. Eskişehir ilinin Odunpazarı semtinde bulunan müze 2013 yılında Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından açıldı. Müze de başta Mustafa Kemal Atatürk ve ailesi olmak üzere toplamda 160 heykel bulunur. Müzede kurtuluş savaşı yıllarında kahramanca savaşan komutanlar, bugüne kadar Türkiye cumhuriyetini yöneten devlet adamları, dünyaca ünlü siyasetçiler, spor ve sanat camiasında önemli kişilerin heykelleri bulunur.

9) Erciyes Kayak Merkezi (KAYSERİ)

Erciyes Kayak Merkezi Kayseri il merkezine 25 kilometre uzaklıkta yer alır. Sönmüş volkan dağın üzerinde yer alan kayak merkezi görülmeye değer bir yerdir. Bölgede yer alan kayak merkezi Mart ayına kadar hizmet verir.

10) Divriği Ulu Cami (SİVAS)

Divriği Ulu Cami Sivas’ın en önemli tarihi yapısıdır. Muazzam bir taş işçiliğine sahip yapı İslam Mimarisinin başyapıtlarından birisidir. Caminin kapılarında ve sütunlarında işlenen motifler görülmeye değer güzelliktedir. Divriği Ulu Cami’nin bitişiğinde bulunan Darüşşifa, görkemli yapısı ile görülmesi gereken önemli bir tarihi yapımızdır.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER