arama

İzmir Saat Kulesi

İzmir'in en önemli yapıtaşlarından biri olan Saat Kulesi, Konak ilçesinde bulunmaktadır. Birçok kişi tarafından ziyaret edilen yapı, İzmir'e gelen yerli ve yabancı turistleri tüm içtenliğiyle karşılamaktadır. Hem heybetli hem de şehri adeta kucaklar gibi duran duruşuyla kapılarını herkese açmaktadır.
  • Beğen
    Loading...

İzmir’in en önemli yapıtaşlarından biri olan Saat Kulesi, Konak ilçesinde bulunmaktadır. Birçok kişi tarafından ziyaret edilen yapı, İzmir’e gelen yerli ve yabancı turistleri tüm içtenliğiyle karşılamaktadır. Hem heybetli hem de şehri adeta kucaklar gibi duran duruşuyla kapılarını herkese açmaktadır.

Saat Kulesinin Tarihçesi

Sultan Abdülhamit tarafından seneler 1900 yılını gösterirken inşa edilmeye başlanan Saat Kulesi, tarihler 1 Eylül 1901’i gösterirken açılmıştır. Açılışında büyük bir tören düzenlenmiştir. Kulenin yapımında Raymond Charles Pere’nin arap mimarisinde olduğu gibi saat kulesinin çeşmeli olarak dizayn edilmesi kararlaştırılmıştır.

Çeşitli depremlere maruz kalan Saat Kulesi, 2016 yılındaki darbe girişiminde İzmir halkının bir araya geldiği meydan olmuştur. Bir genç, o gün kulenin çeşmesini ve saatini çalmıştır. O şahıs daha sonra yakalanmıştır.

Saat Kulesinin Mimarisi

Saat Kulesi, mimarı açıdan da oldukça dikkat çekmektedir. Şekil olarak sekizgen olan kule, haç şeklindeki mermer bir zeminin üzerine yapılmıştır. Ayrıca dört adet çeşmeye sahip olan Saat Kulesi, üzerinde Osmanlı Devleti’nin armasını ve Sultan 2. Abdülhamit’in tuğrasını bulundurmaktadır.

Dış kısmında bir adet saat bulunan Saat Kulesi, çeşitli kabartmalara da sahiptir.

Saat Kulesi Nerede Bulunur?

Tam olarak Konak ilçesinin valilik binasıyla karşı karşıya bulunan Saat Kulesi, gençlerin yoğunlukta olduğu Alsancak Kordon’a da yürüme mesafededir.

Ek Not:

Çokça güzelliğe sahip olan İzmir’in en tarihi ve turistik güzelliği olan Saat Kulesi, kesinlikle uğranması gereken nadide bir eserdir.