arama

Karadeniz’de Gezilecek En Güzel 12 Tatil Yeri

Bahar ve yaz aylarında güzel bir tatil planınız varsa Karadeniz bölgesine mutlaka bir çıkarma yapmalısınız. Denizle ormanla bütünleşen bölgenin büyüleyici bir havası var.
Karadeniz’de Gezilecek En Güzel 12 Tatil Yeri
  • Beğen
    Loading...

Bahar ve yaz aylarında güzel bir tatil planınız varsa Karadeniz bölgesine mutlaka bir çıkarma yapmalısınız. Denizle ormanla bütünleşen bölgenin büyüleyici bir havası var. Karadeniz gezisine katılıp da bölgeye hayran kalmayan yoktur. Unutulmaz bir tatil için Karadeniz bölgesinde gezilecek birçok yer var. Sizler için Karadeniz bölgesinin en güzel yerlerini araştırdık. İçinizi ısıtacak, seyahat etme arzunuzu körükleyecek bir yazı dizisi hazırladık. Karadeniz bölgesinde keşfedilmesi gereken yerler şunlardır:

1- Dağların Gölgesinde Bir Doğa Harikası: ARTVİN

Doğu Karadeniz bölgesinin en gizemli şehri Artvin’dir. Artvin’de Kaçkar Dağları, Hatila Vadisi, Meral Şelalesi, Borçka Karagöl, Şavşat Karagöl, Kafkasör, Perhali Manastırı, İshani Manastırı görülmeye değer yerlerdir.

2- Doğu Karadeniz’in Gurme Şehri: GİRESUN

Fındık, badem, kuru yemiş, Tirebolu peyniri gibi sağlıklı ve organik yiyecekleri Giresun’da yemelisiniz. Kültürü ve doğa harikası ile tatil severlere bol seçenek sunan şehirde Topal Osman Ağa Müzesi, Giresun Adası, Botanik Bahçesi görülmeye değer yerlerdir. Karadeniz’e doğa tutkunuzu gerçekleştirmek için gidiyorsanız Giresun’a mutlaka uğramalısınız.

3- Doğu Karadeniz’in Başkenti: TRABZON

Trabzon’da gezilecek o kadar çok yer var ki ben size en popüler olan birkaç yeri söyleyeceğim. Sümela Manastırı, Uzungöl, Maçka Köprüsü’nü mutlaka görmelisiniz. Trabzon’a gitmişken Akçaabat bölgesine gidip meşhur Akçaabat Köftesi yemeyi ihmal etmeyin.

4- Yaylaların Diyarı: RİZE

Rize’ye geldiyseniz Çamlıhemşin ve Ayder yaylasını görmeden seyahatinizi sonlandırmayın. 2500 rakımlı Pokut yaylasında bol oksijeni ciğerlerinize çekerek ruhunuzu arındırabilirsiniz. Rize Kalesi, Rize Müzesi, Atatürk Evi, Etnografya Müzesi, Gölcük Gölü, Isırlık Tabiat Parkı görülebilecek doğa ve kültür harikası yerlerdir.

5-  Yeni Bir Devri Başlatan Şehir: SAMSUN

Samsun’da ülke tarihi adına görülebilecek birçok yer var. Gazi Müzesi, Bandırma Gemi Müzesi ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi, Onur Anıtı, Samsun Kent Müzesini mutlaka görmelisiniz.

6- Fındık Diyarı: ORDU

Karadeniz’de gezilecek ve konaklanacak yerler arasında Ordu’nun yeri ayrıdır. Huzur şehri Ordu’da; Yason Burnu, Perşembe Yaylası, Çarşamba Yaylası ve Ulugöl Tabiat Parkı’nı mutlaka görmelisiniz. Sahilin dalga sesi insanın kulaklarını okşarken sahildeki balık restoranlarda taze deniz balıklarını yedikten sonra sahildeki kafelerde sıcacık çay içmek size büyük heyecan verecektir. Karadeniz’de fotoğraf çekilecek yerler arıyorsanız, Ordu ili aradığınız yerdir diyebiliriz.

7– Dağ Havası İsteyenler için: BOLU

Kafa dinlemek için iyi bir yer arıyorsanız Bolu sizi çağırıyor. Abant Gölü ile ünlü olan şehir göl manzarasıyla balayı yapmak isteyenler için harika bir yerdir.

8- Kaynakların Şehri: ZONGULDAK

Gökgöl Mağarası, Zonguldak Limanı ve Harmankaya Şelalesi gibi yerler, Batı Karadeniz’in en güzel yerleridir. Zonguldak Maden Müzesi’ni ziyaret ederek şehrin yakın tarihini keşfedebilirsiniz.

9- Keyifli Bir Macera İçin: BARTIN

Kuşkayası Yol Anıtı, Amasra Kalesi ve Amasra ilçesi şehrin en turistik yerleridir. Bartın’ın doğal güzellikleri ile ilgilenenler Balamba Tabiat Parkı, Güzelcehisar Lav Sütunları ve Ulukaya Şelalesi ile Kanyonu’nu mutlaka gezmelisiniz.

10- Kuzeydeki Saklı Kent: SİNOP

Akgöl, Tatlıca Şelaleleri, İnaltı Mağarası ve Hamsilos Koyu gibi doğal güzelliklere sahip Sinop iline gezilecek birçok yer var. Tarihi Sinop Cezaevi,  Etnografya Müzesi, Sinop Kalesi, Arkeoloji Müzesi ve Balatlar Kilisesi gezilmeye değer yerlerdir.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER