arama

Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Marmara Bölgesi ülkemizin 7 coğrafi bölgeden biridir. Bu bölge Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi üstlenir.
Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  • Beğen
    Loading...

Marmara Bölgesi ülkemizin 7 coğrafi bölgeden biridir. Bu bölge Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi üstlenir. Marmara bölgesinde; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli (İzmit), Sakarya (Adapazarı), Bilecik, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova illeri yer alır. Bölgede gezilecek sayısız eserler bulunur. Sizler için bölgede görülmeye değer 10 mekanı özel olarak araştırdık. Marmara bölgesinde mutlaka görmeniz gereken yerler şunlardır:

1-Sultanahmet Cami (İSTANBUL):  Fatih’te Sultan Ahmet meydanında bulunan cami, I. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya yaptırılmıştır. Mimar Sinan’ın üslubu dikkate alınarak yapılan Sultan Ahmet Camii Ayasofya’nın karşısında yer alır. Geniş bir avluya sahip olan Sultan Ahmet Camisi 6 minareli olarak inşa edilmiştir. Caminin dört köşesinde bulunan 4 minare üç şerefeli, avlusunda bulunan 2 minare ise iki şerefelidir. Sultan Ahmet Camisi mavi, yeşil ve beyaz İznik çinileri ile işlendiği için Avrupalılar bu camiye Mavi Cami demiştir.

2-Miniatürk (İSTANBUL): Minyatür Türkiye parkı İstanbul ilinin Haliç kıyısında bulunur. Temeli 2001 yılında atılıp 2 yıllık çalışma sonucunda 2003 yılında hizmete girdi. Ülkemizde bulunan 122 eser 1/25 oranında küçültülerek burada sergilenmektedir. Eserler 9 ayrı dilde bilgi verir.

3-Dolmabahçe Sarayı (İSTANBUL): Osmanlı ve Türkiye ülkelerine saray hizmeti veren mimari yapı İstanbul ilimizin Beşiktaş ilçesinde bulunur. Saray Osmanlı Padişahı Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır. Atatürk uzun bir müddet bu sarayda yaşamış ve burada hayata gözlerini yummuştur. Dolmabahçe sarayı Pazartesi ve Perşembe günleri hariç haftanın 5 günü ziyaretçilere açıktır.

4-Selimiye Cami (EDİRNE): Osmanlı padişahı 2. Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan cami Edirne il sınırları içinde yer alır. Mimar Sinan bu camiyi 90 yaşında yapmıştır. Mimar Sinan’ın ustalık dönemi eseri olarak bilinir. Cami 1568-1575 yılları arasında yapılmış olup yapımı 7 yıl sürmüştür.

5-Yeşil Külliyesi (BURSA): Bursa ilinin Yıldırım ilçesinde yer alan Yeşil Türbe ismini yeşil çinilerden almıştır. Yeşil Külliye içinde cami, türbe, medrese, imaret ve hamamdan oluşur. Külliye Çelebi Sultan Mehmet tarafından inşa edilen Külliyeden günümüze Yeşil Camii, Yeşil Türbe ve Sultaniye Medresesi sağlam olarak ulaşmıştır.

6-Cunda Adası (BALIKESİR): Balıkesir Ayvalık’ın en gözde yeri Cunda Adasıdır. Ayvalık’ta yerleşim yeri olan tek adadır. Alibey adıyla anılan adaya Ayvalık’tan tekne ile gidebilirsiniz. Cunda Adası özel mimarisi ve tarihi güzellikleri ile açık hava müzesini andırır.

7-Truva Antik Kenti (ÇANAKKALE): Truva Antik Kenti tarihin önemli olaylarına şahitlik eden kent Çanakkale ilinde yer alır. 1998 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine alındı. Hisarcık bölgesinde yer alan Truva ziyaretçilerin çok sık uğradığı bir yerdir.

8-Sapanca Gölü (SAKARYA): 16 kilometre uzunluğa sahip olan Göl ormanlarla çevrili bir doğa harikası güzelliğe sahiptir. Sapanca ilçe merkezinde yer alan göl kenarında yürüyüş yapabilir, göl manzaralı kafelerde çay içebilir, restoranlarda lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Tekne kiralayıp gölde gezinti yapabilirsiniz.

9-Termal Kaplıcaları (YALOVA): Yalova ilinin Termal ilçesinde yer alan kaplıcaları ülkemizin önemli sağlık turizm merkezlerinden birisidir. Şifa bulmak isteyen yerli ve yabancı turistler bölgeye akın etmektedir.

10-Derince Harikalar Sahili (KOCAELİ): Kocaeli ilinin Derince ilçesinde yer alan Derince Harikalar Sahilinde gezmek size bir rüya gibi gelecek. Çocuklar için muazzam bir yer olan sahilde daha önce bir fabrika vardı. Kocaeli belediyesi yıkılan fabrikanın yerine masal kahramanlarının heykellerini yaparak bu bölgede sergilemeye başladı. Yel değirmeni, Nuh’un gemisi ve dinozor şeklinde 3 cafe bulunur. Mantar ve korsan gemisi tarzında 2 lokanta ve küçük mantarlar tarzında büfe yer alıyor.

Bu eğlence merkezi İstanbul’a yakın olduğu için çok fazla tercih edilir.