arama

Ordu Gezi Rehberi

Ordu, Karadeniz Bölgesi'nde yeşilin ve mavinin hâkim olduğu Giresun ve Samsun'a komşu sahil illerimizden biridir. Görsel olarak, bitki örtüsü inanılmaz güzelliktedir.
  • Beğen
    Loading...

Ordu, Karadeniz Bölgesi’nde yeşilin ve mavinin hâkim olduğu Giresun ve Samsun’a komşu sahil illerimizden biridir. Görsel olarak, bitki örtüsü inanılmaz güzelliktedir. Bütün Karadeniz’e özgü olan mavi ve yeşilin tonlarını burada aynı anda görebilirsiniz. İklimi, yağışlı ve ılıman bir iklimdir. Genellikle çok yağış alan bölgelerden biridir. Fındığın en çok yetiştirildiği yerlerden biri de ordudur. Bunun yanı sıra patates ve mısır ekimi de yapılmaktadır. Fındık ağaçlarının arasında ve ormanlarda kestane, Kızılağaç, Gürgen, meşe, kayın, Karaağaç ve Akçaağaç türlerini görebilirsiniz. Bir de Ordu’ya özgü meşhur Alpin Çayırlıkları vardır. Ordu’nun bilinen Ünye Fatsa ilçelerinin dışında, Ulubey, Korgan Kabadüz, Akkuş, Gürgentepe, Gülyalı, Aybastı, Perşembe, Gölköy, Çamaş, Çaybaşı, Kabataş, İkizce, Çatalpınar ilçeleri de vardır. 6000 kilometrekare yüzölçümüne sahip olan ilin nüfus yoğunluğu ise yaklaşık olarak 800.000dir.

Orduda Gezilmesi Geren Yerler

Ordu’ya gezmek için gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken muhteşem yerler vardır. Bunlar;

  • Yoraz Kent Ormanı
  • Ulugöl Tabiat Parkı
  • Gaga Gölü
  • Hoynat Adası
  • Yason Kilisesi

Yoraz Kent Ormanı

Yoraz Kent Ormanı Saraycık beldesinde bulunmaktadır. Yüksekte bulunan ormana çıktığınızda etrafı kuşbakışı seyredersiniz. Kafeteryalar ve yemek yiyebileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Etrafınıza baktığınızda yeşili bütün tonlarını iç içe görürsünüz. Yoroz Kent Ormanının muhteşem bir manzara görüntüsü vardır.

Ulugöl Tabiat Parkı

Ulugöl Tabiat Parkı içinde harika bir gölün bulunduğu alandır. İlçe merkezine 17 kilometredir. Doğal görüntü peyzaj mimarisi ne İlham oluşturabilecek güzelliktedir. Piknik yapılacak alanları ile birlikte bir oksijen deposudur. Aynı zamanda özellikle sonbaharda yeşil tabiat örtüsünün yanı sıra sarı dökülen yapraklarıyla da muhteşem bir peyzaj görüntüsü oluşturmaktadır.

Gaga Gölü

Gaga Gölü Fatsa Aybastı tarafında bulunan yine muhteşem göllerden biridir. Çok yakınında Örencik köyü bulunur. Yaklaşık olarak 60 dekarlık bir alanda bulunan göl fındık bahçelerinin arasındadır. Birçok bitki ve hayvanların yaşadığı bir alandır. Şu anda sit alanı olarak korunmaktadır.

Hoynat Adası

Hoynat Adası, aslında diğer bir adıyla kuş cenneti Adası da denilebilir. Üzerinde birçok martı ve karabatak kuşları yaşar. Burası, Türkiye’de Tepeli karabatak olarak bilinen kuşların yuvasıdır.

Yason Kilisesi

Ordu’da tarihi olarak en fazla turist çeken yerlerden biri Yason Kilisesidir. Özellikle yabancı turistler mutlaka buraya uğramadan geçmezler. Hristiyanların çok önemli bir Mabeti olan kilise bir yarımada üzerinde bulunmaktadır. Aynı zamanda Yason Burnu Yarımadası içindedir. Bu yarımada tarihteki Altınpost Efsanesinin yaşandığı yerdir.

Ordu da Üniversite hayatı

Ordu ilinin merkezinde çok fazla üniversite öğrencisi görebilirsiniz. Ordu Üniversitesi, çok geniş bir alanda kurulmuş ve büyük bir üniversite kampüsü bulunmaktadır. Ordu Üniversitesi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ile Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesinin farklı akademik birimlerinin birlikte oluşturduğu büyük ve yeni bir üniversitedir. Ordu Üniversitesi 2006 yılında kurulmuş Lisans ve ön lisans programlarının birçok bölümlerini içermektedir. Üniversitede 10 fakülte, 3 Yüksekokul ve Meslek Okulu vardır. Ordu Üniversitesi Uluslararası Avrupa Birliği üyesi ülkelerle Erasmus anlaşmaları çerçevesinde öğrenci gönderip getirme programı da içermektedir.